Ceviz ezmesi, kahvaltıda ekmeğe sürülebileceği gibi, smoothie’lerde veya farklı tariflerde kullanılabilen lezzetli bir besindir. Aşağıdaki adımları takip ederek evde kolayca ceviz ezmesi yapabilirsiniz:

 

Malzemeler:

  • 3 su bardağı ceviz içi
  • 3 yemek kaşığı bitkisel yağ (hindistan cevizi yağı gibi)
  • 1 çay kaşığı tuz ya da tatlı olmasını istiyorsanız  2 yemek kaşığı tatlandırıcı (agave şurubu, kuru üzüm, hurma, esmer şeker gibi)

 

Yapılışı:

  1. Fırınınızı 170°C’ye (340°F) ayarlayın ve ceviz içlerini fırın tepsisine serin. Cevizlerin tek sıra halinde düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.
  2. Cevizleri fırında ortalama 10-12 dakika boyunca kavurun. Cevizler hafifçe kızarıncaya kadar kavurun. (Kavrulmuş cevizler ezilirken daha lezzetli bir aroma verecektir.)
  3. Kavrulmuş cevizleri bir blender veya mutfak robotu içinde ezin. Başlangıçta cevizler parçalı bir halde olabilir, ancak blendırdan geçtikçe cevizler ezilerek yağ haline gelecektir.
  4. Cevizler tamamen ezildiğinde, blenderdan çıkarın ve bitkisel yağ, tatlandırıcı veya tuzu ekleyin.
  5. Tüm malzemeleri bir kez daha blenderdan geçirin. Bu aşamada kıvamın iyileşmesi için birkaç dakika daha blendırdan geçirdiğinizden emin olun.
  6. Hazırladığınız ceviz ezmesini hava geçirmeyen bir kapta saklayın. Ceviz ezmesi, buzdolabında yaklaşık 2-3 hafta dayanabilir.


Not: Eğer ceviz ezmesi kıvam olarak daha yumuşak olsun istiyorsanız, daha fazla bitkisel yağ ekleyebilirsiniz. Tuz, tatlandırıcı ve yağ miktarı, kişisel tercihlerinize göre ayarlanabilir.

Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir